Ayasofya Cami Nasıl Açılır?

Daha önce Ayasofa’nın cami olarak nasıl açılabileceğini madde madde sıralamıştık. Fakat bizim geçmişteki sloganımız olan “Zincirler Kırılsın, Ayasofya Açılsın!” cümlesini başlık olarak kullanmanın aczine uğradı bu konu. Sadece bu bir slogan zannedildi. Biz de okuyucuya ulaşma konusunda başlığın ne kadar önemli bir rol oynadığını bir kez daha görmüş olduk.

85 sene önce Ayasofya’nın kapısına esaret zinciri vurulmuştur. Fatih sultan Mehmed Han’ın emanetine ihanet edilmiştir. Vakfiyesine ihanet edilmiştir.

AYASOFYA’YI KİM NE ZAMAN MÜZE YAPTI?

Ayasofya Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiş ve 1 Şubat 1935’de müze olarak, yerli ve yabancı ziyaretçilere açılmıştır. 1936 tarihli tapu senedine göre, Ayasofya “57 pafta, 57 ada, 7. parselde Fatih Sultan Mehmed Vakfı adına Türbe, Akaret, Muvakkithane ve Medreseden oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi” adına tapuludur.

Tek kelime ile Fatih Sultan Mehmed Vakfı’nın malı gaspedilmiştir.

AYASOFYA CAMİİ NASIL AÇILIR?

Bunun sadece iki yolu yar. Birinden biri ile hayırlı sonuca ulaşabiliriz:

1. Ya tüm Türkiye çapında millet olarak sokağa inerek Reis’in Batı’nın karşısında elini kuvvetlendireceğiz!

Gerçeği söylemek gerekirse, bu hiçbir açılışa benzemez. Bunu yapmak için içimizdeki dinsizleri bir şekilde aşarız. Fakat bütün Batı’yı buna razı etmemiz için büyük bir manevra gerekiyor. Sokaklara dökülüp Ayasofya açılmadan evlere girmeyeceğimizi dünyaya kabul ettirdiğimiz gün bu ülkenin başkanının elini kuvvetlendirmiş oluruz. Bu ülkenin Reis’inin dış dünyanın karşısına dikilip “Milletim ayaklandı. Bir iç savaş sizin de kayıp vermenize sebep olur. Ben Ayasofya’yı açıyorum.” demesine zemin hazırlayacak desteği vermiş oluruz.

2. Ya da Reis’in, “Siz Sultan Ahmet Camii’ni bir doldurun. Ayasofya’yı açmak kolaydır.” sözünün gereği olarak Sultan Ahmet Camii’ni doldurarak Reis’in verdiği sözü yerine getirmesine zemin hazırlayacağız!

“Ayasofya açılsın!” nidalarına Reis: “Siz Sultan Ahmet Camii’ni bir doldurun. Ayasofya’yı açmak kolaydır.” diye cevap vermişti. Birinci maddeyi hayata geçirmek külfetli ve zor gelecekse, o zaman ikinci maddeyi hayata geçirmek zorundayız.

Bizler, Reis’ten yiğitlik manasına bir DELİLİK bekliyorsak, biz de bir akıllılık yapıp Sultan Ahmetleri doldurarak hem Allah’a olan kulluğumuzun en büyük nişanelerinden birini yerine getirmiş oluruz hem de AYASOFYA’NIN AÇILMASINA sebep olmuş oluruz.

Ne dersiniz? Hazır mısınız?

MİLLET GÖREVİNİ YAPARSA, DEVLETTE GÖREVİNİ YAPACAKTIR

Bir başkasından veya idarecilerden bir vazife bekleyeceksek, önce millet olarak bizler kendi vazifelerimizi yerine getirmemiz gerekiyor. Kendi görevlerimizi yerine getirme konusundaki tutumumuz, devletin isteklerimize duyarlı olup olmaması sonucunu doğuracaktır.

Bundan başkasını iddia etmek benim gibi yaşını başını almış insanlara masal anlatmak olur ki, çocuklar bile artık masal dinleme yaşını çoktan geçmiş gibiler.

Allah Teâlâ, kutsallarımıza sahip çıkma yolunda bütün engelleri aşmayı, ürkeklik, yılgınlık, korkaklık ve gevşeklik göstermemeyi nasip eylesin.

Eğer imanî ve amelî eksikliklerimizi tamamlayıp dört dörtlük Müslüman olamazsak, yapmak istediklerimiz ve bizim için yapılmasını istediklerimiz asla mümkün olmayabilir. Bunu da asla unutmayalım.

Selam ve dua ile!..

Muhammed Mücahid Okcu
www.muhammedmucahid.com

BENZER YAZILAR