Orucu daha rahat tutabilmek için…

orucu-daha-rahat-tutabilmek-icin-1Oruca başlamaya çok az kaldı. Yaz dönemi ve oruç tutma süresinin de uzun olması hasebiyle beslenmemize de dikkat etmek zorundayız. O yüzden biz de sizler için hangi gıdaları tüketmemiz gerektiğini araştırdık.

İşte öneriler:

Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, Ramazan’da rahat oruç tutabilmek için tüketilmesi gereken besinleri sıraladı:

orucu-daha-rahat-tutabilmek-icin-430

Yumurta ve yanında karışık meyvesuyu – Birkaç malzeme ile tok tutucu bir sahur yapabilirsiniz. Sahurda 2 adet haşlanmış yumurta yerseniz, günlük D vitamini, demir ve mineral ihtiyacınız karşılar, uzun süre tokluk hissi yaşarsınız. Ancak yumurtanın yanında mutlaka havuç, kivi, muz ve zencefilden oluşan bir meyve + suyu karışımı içilmeli.

 

 

 

orucu-daha-rahat-tutabilmek-icin-430

Böylece yumurtaya ek olarak lif kaynağı sağlamış ve sıvı ihtiyacını karşılamış olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

orucu-daha-rahat-tutabilmek-icin-434

Karabuğday, yoğurt ve elma karışımı tok tutar – Karabuğdayda yoğun miktarda lif ve mineral bulunur. Karabuğday tokluk hissi vererek kişiyi gün boyu zinde tutar. Sahurda haşlanmış karabuğdayı, bir iki yemek kaşığı yoğurt ve elma rendesi ile tüketebilirsiniz.

 

 

 

 

 

orucu-daha-rahat-tutabilmek-icin-435

Hem yağ yakıcı hem de tok tutucu yulaf karışımı – Sahurda yulafı sütle haşlayarak ve içerisine tok tutan yaz meyveleri ekleyerek mükemmel bir sahur yapabilirsiniz. Çilek ve ananas gibi meyveleri bu karışıma ekleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

orucu-daha-rahat-tutabilmek-icin-436

Bu karışıma bir çay kaşığı tarçın da eklerseniz daha lezzetli hale getirmiş olursunuz. Çilek en az kaloriye sahip olmasına rağmen, en fazla lif içeren ve en tok tutucu meyvedir. Bunun dışında şeker ihtiyacını da karşılar.

 

 

 

 

 

orucu-daha-rahat-tutabilmek-icin-437

Ananas ve tarçın ise metabolizmanın hızlanması için destek verecektir. Yulaf kepeği ve sütle hazırlanmış karışıma az miktarda pekmez ve biraz peynir koyarsanız hızlı ve tok tutan bir sahur yapmış olursunuz.

 

 

 

 

 

 

Bütün Müslümanlara hayırlı ramazanlar dileriz.

Muhammed Mücahid Okcu

www.muhammedmucahid.com