Hacc’a mı gittik, turistik geziye mi?

hacca-mi-gittik-turistik-geziye-mi-800x400

Size 2016 Hac Mevsimi’nde yaşadığımız olumsuz, pardon temiz ifadesiyle haccın yontulup Nasreddin Hoca’nın kazına çevrilmesi ile ilgili yaşadıklarımın bir kısmını anlatacağım.

“Kimse gülmesin! Hatta çocukları dahi ikna edemeyecek kadar gülünç ve 1,7 milyar Müslüman’ın dini ve imanı ile alay edercesine masal anlatmaya kalkan bir Din Hizmetleri Ataşesi’ne bakıp sakın gülümsemeyin! O cevap veremez, fakat suçunu bastırmak için çocuk azarlar gibi sizi azarlar.

Efendim olay şu:

Mekke’de Safwat Al Sharooq otelinin bir salonundayız. Almanya Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi R. Ilıkkan hacda cumartesi gününden itibaren yapacaklarımızı anlatıyor:

“Cumartesi Arafat’a çıkacağız… Sonra Müzdelife’ye hareket edeceğiz. Orada yatsı namazının vaktinde akşam ile yatsıyı birleştirerek kılacağız. Saat gece 12:00’de şeytan taşlamaya gideceğiz. Sonra otele gelecek, sabah namazını kıldıktan sonra ihramdan çıkacağız.” Bu zat, yani Almanya Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi bunları anlattı.

Bu arada devirdiği çamları özetleyerek ifade etmeye çalışalım:

  1. Terviye günü Mina’da gecelemeden söz yok. Bütün mezheplere göre sünnettir. Yapılmazsa cezası sadaka vermektir.
  2. Müzdelife vakfesi sabah namazından sonradır. O da yok!
  3. Şeytan taşlamaları geceye bırakmama sünnettir. Onu da sildik. Cezası sadaka vermektir.
  4. Taş atma, kurban kesme ve traş olma sırasıyla yapılması mezhebimize göre vacip. Cezası kurban. Onu hepten sildik.
  5. Kurban kesilmeden ihramdan Nasıl çıkılır? Onun yanından geçmek de yok! Buna cevapları asla yok!
  6. Teşrik günlerinde Mina’da gecelemek bizde sünnet. Yapmazsak cezası sadaka. Diğer üç mezhebe göre Vacip. Cezası koyun kurbandır.

Aslında ben “Kurbanların kesilişini görmek istiyoruz” diyecektim. Fakat adam ekin biçer gibi ibadetleri biçmeye başlayınca tabii olarak duramadım.

“…Sabah namazından hemen sonra ihramdan çıkacağız, diyorsunuz. Bununla kurban kesimi arasında nasıl bir bağlantı kuracağız.” dedim.

Bay Ramazan. Ilıkkan: “DİB Eski Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Hüseyin Kayapınar, “İlk kesilen kurban benim kurbanımdır” deyip ihramdan çıkacaksınız.” diye fetva verdi.” demez mi?

Bu çocukça fetvaya sinirlenip gayri ihtiyari olarak GÜLÜMSEDİM!

İpe sapa gelmez bir fetvaya nasıl gülemezdim ki?

Tabii böyle vakalarda yaka paça salon dışına attıklarımın sonuncusu olmaya namzet bu adamı bu tebessümüm çok acıtmış!

Cevap vermek yerine Gülmeyin! Gülmeyin! Hem soru soruyorsunuz hem de gülüyorsunuz. Saygılı olun!.. Diyerek beni paylamaya kalktı.

Salondakilerin büyük bir bölümü onun bu anlamsız tavrını suçluluk psikolojisinin verdiği bir saldırganlık olarak nitelediler!

Senin orada bulunanları hiçe sayıp çocukları bile çileden çıkaracak kadar basitliğe imza atman hakaret olmayacak. Fakat ben bu pervasızlık, dine ve Müslümanlara karşı terbiyesizlik karşısında gayri ihtiyari olarak tebessüm edeceğim. Bu büyük hakaret ve saygısızlık olacak.

Bir de beni tanımadığı halde, “Sen Hüseyin Kayapınar hocadan daha alim değilsin” demek suretiyle hakaret etti.hacca-mi-gittik-turistik-geziye-mi-650x313

Sonunda dayanamadım: “65 bin hacının hepisi “ilk kesilen kurban benim kurbanımdır” deyip ihramdan çıkmak isterse ne yapacağız?” diye bağırdım.

Bu onu daha da azdırdı. Adam sanki koca koca insanların akılları ile oynuyordu. Arka sıradan bir arkadaş: “İki milyon insan “ilk kesilen kurban benim kurbanımdır” deyip ihramdan çıkmak isterse, ne yapacağız? diye sor” diyerek bağırdı.

Kısa keselim!

Sahi biz hacc’a mı geldik, turistik geziye mi? Bunun adam gibi bir cevabını vermek zorunda.

Hacc’a geldiysek, neden ibadetimizin orası burası yontularak Nasreddin Hoca’nın kazına çevrilmeye çalışılıyor. Yok turistik geziye geldiysek niye yaptırmadıkları ibadetlerimiz için dünya kadar para aldılar? Hem turistik geziye geldiysek, biz niye hac mevsimini seçtik?

Var mı bize bir cevabı?

Aşağıdaki resimde arz-ı endam eden bay Ramazan Ilıkkan’a acil çağrım var:

Sen, senin o en alim adamın en başta olmak üzere, bir ordu ile gel ve kim alim, kim cahil, kim zalim ve din düşmanıdır görelim.

Sen bunu yapmazsan, seni dünyanın en şerrefsiz, en adi, en alçak, en çukur adamı ilan ederim. Madem ki, havanı sıktın, sonucuna katlan ve meydana çık!

Sakın unutma!

Seni o salondan yaka paça dışarı atmadığıma şükret. Çünkü kimse benim dinim ve milletim ile oyun oynayamaz! Sen o cüreti gösterdiğin halde Kabe’nin hatırına yaka paça dışarı atılmadığını bil!

Bir de, sen daha bana ayar verecek seviyede değilsin Aslan’ım! O seviyeye gelebilmen için daha birkaç bin tekne ekmek yemen gerek!

Madem kurban kesemiyorsunuz, neden milletten kurban parası topluyordunuz?

Ya millet ile oynamaktan vazgeçin, ya da işgal ettiğiniz o makamlardan defolup gidin! Seni bu millet dini ve diyaneti ile oyun oynayasın diye beslemiyor!..

…….”

O günlerde sosyal medyada bunları yazmışım. Tabii onu Düsseldorf Ataşeliği’nden aldılar. Sevinecektik, çünkü cahildi. Ancak ona DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği ) Yönetim Kurulu Üyeliği görevi verildi.

Şu an Ankara, Mamak müftüsü olmuş.

Daha sonra bu konuyu geniş bir şekilde anlatacağım inşaallah, ama şimdi kısaca anlatayım: Ramazan Ilıkkan’ın dediği gibi “Hacı ilk kesilen kurban benim kurbanımdır, desin ve ihramdan çıksın!” diye bir fetva yok. Asla da olamaz. Verenin ağzının ve hayatının payını vermek benim boynumun borcudur.

Neyse, devam edelim.

2017 yılında Ankara’ya gittim. Hüseyin Kayapınar hocayı buldum. Zaten yazılı bir fetva metni yoktu.

“Hacı ‘ilk kesilen kurban benim kurbanımdır,’ desin ve ihramdan çıksın!” diye bir fetva verdiniz mi? diye sordum.

O bana “Ben böyle bir fetva verdiğimi hatırlamıyorum” dedi.

Ben:

“Böyle bir fetva olur mu? diye sordum.

O:

“Hayır olmaz.” dedi.

Hac’da Diyanet ve diğer kuruluşların yaptığı bütün yanlışları konuştuk. Ben de Almanya’ya geri döndüm.

Şimdi ben şunları merak ediyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı hacıları yine bu YALAN FETVA ile kandırmaya devam edecek mi? Ramazan Ilıkkan şimdi müftü olduğuna göre, hacca görevli olarak gönderilecek mi? O da aynı yalanları temcit plavı gibi ısıtıp ısıtıp hacıların önüne getirmeye devam edecek mi?

Yeni Diyanet İşleri Başkanı da buna seyirci kalıp her ihanete göz yumacak mı?

Takipçisiyiz…

Muhammed Mücahid Okcu

hacca-mi-gittik-turistik-geziye-mi-650x314