Hayvanlar Oruç Tutmaz, Hayvanlar Namaz Kılmaz!..

hayvanlar-oruc-tutmaz-hayvanlar-namaz-kilmaz-800x401

Müsade ederseniz 54 sene önce aramızdan ayrılan muhterem bir zatın kürsüden anlattıklarından ibret dolu bir hikayeyi sizlere aktararak yazıya başlamak istiyorum. İğneleyen, ama kızdırmayan, kamçılayan, ama kükretmeyen, sözü esirgemeden söyleyen, ama gülümseten bir adamın hikayesi bu.

“HAYVANLAR ORUÇ TUTMAZLAR, HAYVANLAR NAMAZ KILMAZLAR”

“Son asrın velilerinden Hacı Cemal Öğüt, Fatih Camiinde, bir Ramazan günü vaaz ediyor.

Dışarıda oruç tutmayanları, başı açıkları, namaz kılmayanları görüyor, onlara bir şeyler demesi lazım, ama direkt olarak bir şey de söylemek istemiyor.

Derken konuya şöyle giriyor:

“Şu Hacı Cemal var ya, bu saf hanımla nasıl yaşayacak, nasıl idare edecek, bilemiyorum.”

Diyeceksiniz ki: “Senin hanım çok mu saf?”

“Aman sormayın, o kadar saf, o kadar saf ki, isterseniz bir saflık örneği vereyim de bakın anlayın. Hacı Cemal’in de bu saf hanımla nasıl yaşayacağını siz düşünün. Efendim, öğle namazından önce abdestimi aldım, cübbemi giydim, kapıya da çıktım, buraya vaaza gelmek üzere ayakkabılarımı giyerken bizim hanım da mutfakta iftarlık yemek hazırlıyordu. Birden feryadı bastı.”

“Eyvah, bu da mı gelecekti başıma?”

Hemen ayakkabılarımı çıkardım, mutfağa doğru koştum, baktım, mutfakta bir şey yok.

Dedim ki:

“Hanım, yangın alarmı verir gibi ne bağırıyorsun öyle? Ne var?”

Dedi ki:

“Görmüyor musun kediyi?”

“Görüyorum, kediye ne olmuş?”

“Daha ne olacak? İftarlık pideleri yiyor” demez mi?

Tepem attı.

“Hanım sen de ne kadar cimrisin. İnsan bir pide için bu kadar çığlık atar mı? İşte camiye gidiyorum. Ne kadar pide istersen alır getiririm, hem de tazesinden” deyince, hanım bu sefer saf saf bana baktı.”

Dedi ki: “İlahi hoca, asıl saf olan sensin! Ben pideye mi acıyorum? Görmüyor musun, şu mübarek Ramazan gününde hayvan oruç tutmuyor, oruç? Şapur şupur pide yiyor. Ben hayvanın oruç yediğine kızıyorum, ona üzülüyorum.”

Tepem iyice attı. Ben de dedim ki:

“İlahi hatun sen bilmiyor musun ki, hayvanlar oruç tutmaz, sen bilmiyor musun ki hayvanlar namaz kılmaz, sen bilmiyor musun ki, hayvanlar açık yerlerini örtme ihtiyacı duymazlar”

Hacı Cemal Hoca cemaate döner:

“Nasıl bizim bu saf hatuna iyi söylemiş miyim?”

Cemaatte gülüşmeler, mesaj yerine ulaşmıştır.”

Hacı Cemal Hoca da artık rahatlamıştır.

BİR HADİSE VE ÜÇ TARAFIN TAVRI

“Namaz kılmayanlar hayvandır.” sözünü sarfetmesinden sonra yaptığı üslup hatası ile bütün şimşekleri üzerine çeken Prof. Dr. Mustafa Aşkar…

Aşkar, “Yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da şaşkındırlar.” (25 Furkan 44) ayetini delil gösterdi.

“Dinimizde namazın yeri, önemi ve değeri herkesçe bilinmektedir. Ancak insanların inanç ve ibadet özgürlükleri hedef alınarak tezyif ve tahkir edilmesi asla kabul edilemez. Kur’an-ı Kerim ayetlerinden ve konuya ilişkin diğer dini metinlerden böyle bir çıkarımda bulunmak İslam’ın hikmet dili ve rahmet mesajıyla bağdaşmaz.” açıklaması ile beynamazlığı resmileştiren Diyanet İşleri Başkanlığı…

Ve “Prof. Dr. Mustafa Aşkar, Namaz kılmayanlar hayvandır” dedi. Ne diyorsunuz?” diye politikacılara sorarak konuyu başka yerlere çekmeye, toplum barışını bozmaya ve iç savaş çıkarmaya kadar varan namussuzluğa çanak tutmaya çalışan bir takım medya tetikçileri…

TARAFLARDAN BEKLEDİKLERİM

Beklediğim gibi Prof. Dr. Mustafa Aşkar, üslup hatası sebebiyle yaşananlardan dolayı özür diledi. Güzel bir hareket. Fakat geri adım atmadığını da belirtti.

Diyanet, “…insanların inanç ve ibadet özgürlükleri hedef alınarak tezyif ve tahkir edilmesi asla kabul edilemez.” sözü için özür dilemeliydi. Yapmadı.

Allah Teâlâ insanlara kafir olma hakkını vermiştir, ama Müslüman olduktan sonra inkar etme, hafife alma ve oyuncak haline getirme hakkı vermemiştir. Bunu diyanet bilmiyor mu?

En azından namaz kılmanın mükafatını, değil kılmamanın, kazaya bırakmanın bile en büyük günahlardan olduğunu, cezayı gerektirdiğini belirtmeliydi. Onu da yapmadı.

Hiç olmazsa, Câbir (r.a.)’ınRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemi: “Gerçekten kişi ile şirk ve küfür arasında namazı terketmek vardır.” buyururken işittim.”(1) hadisini zikretseydiler. Ulemanın tesbitlerini sırasalardı. Onu hiç yapmadılar. Halbuki bu konuda onlarca hadis var.

hayvanlar-oruc-tutmaz-hayvanlar-namaz-kilmaz-650x365

Medya da toplumu galeyana getirip ortalığı karıştırmak için çaba sarfetmese daha iyi olmaz mıydı? Rezil bir işe imza attılar, bari bir daha aynı hataya düşmeme adına özür dileselerdi. Onlar hiçbir girişimde bulunmadılar.

Aynı kafa ile bana sorsalardı, ben “Siz iki kere hayvansınız!” derdim. Çünkü yaptıkları kendilerini memnun edip sevindirebilir, ama milyarlarca insanı rencide eder, dinden soğutur. Din düşmanı yapar.

İlim insana verilen bir emanettir. İnsan, o ilmi yerine ulaştırıp, yanlışların ve hataların düzeltilmesine sebep olduğu müddetçe emanete gereği gibi sahip çıktığından emin olabilir. Benim için en güzel gün, insanlar arasında vukû bulan bir günah, hata, yanlış veya eksiği düzeltebildiğim gündür.

Selam ve dua ile!..

Muhammed Mücahid Okcu,
www.muhammedmucahid.com

KAYNAKLAR:

(1) Müslim, Îmân 134. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet 15; Tirmizî, Îmân 9; İbni Mâce, İkâmet 17)