Kitap Yüklü Eşek ve Eli Kalem Tutan Eşek

Allah kimine kalem vermiş, ciltler dolusu kitap yazmışlar. Kimine de okuma sevdası vermiş, ciltlerce kitap okumuşlar. İnsanlar her ikisine de hayran kalmış. Her ikisine de saygı ve sevgi duymuş bütün insanlar.

Buraya kadar tamam. Fakat işte bu noktadan sonra işler karışmış ve o saygı duyduklarımız yara almaya başlamış. Çünkü insanlar okumuşlar, ama bazılarının okudukları ile amelleri hiç uyuşmamış. Okudukları ile yaptıkları taban tabana zıt bir tablo oluşturmuş.

Okuyan ve yazanlar arasından iki türlü eşek türemiş.

KİTAP YÜKLÜ EŞEKLER

Kitap okudukları halde ilmi ile amelleri birbirine zıt olan insanlar türemiştir demiştik ya. İşte onlardan başka tür insan türemiş. Kur’an-ı Kerim “İlmi ile amel etmeyenler kitap yüklü eşektir.” demiştir.

İşte o ayet:

Tevrat’la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah’ın âyetlerini inkar eden topluluğun hali ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.”(62 Cuma 5)

Tabii CIA uzatmalısı sözde ilahiyatçılarımız, aldıkları kesin emir ile bu ayeti de “Tarihselcilik” oyunu ile Kur’an-ı Kerim’den lafzen silemeseler de, manaen silmeye kalkışmazlarsa iyi olur. Bu ayet bize de hitap ediyor deriz.

ELİ KALEM TUTAN EŞEKLER

Dünya bu kitap yüklü eşeklerle yetinmemiş nedense! O yüzden bir de Eli kalem tutan eşekler türemiş.

Yazmışlar, yazmışlar ve yazmışlar. O kadar çok yazmışlar ki, ormanlarda ağaç, mağazalarda kağıt kalmamış hepisi kitap olmuşlar. Fakat yazdıkları o ciltler dolusu kitaplar hiçbir işe yaramamış. İnsanları hem dinden hem insanlıktan çıkartmış.

Hiçbir derde deva olmayan, hiçbir problemi çözmeyen bu kitaplar yazarlarını Karun yapmış. Kendi kendilerinin buzdan putlarını dikmişler.

Bu buzdan adamlardan bazıları eriyip yok olmuş, diğerleri de güneşi bekliyorlar eriyip toprakların arasında kaybolup giden su olmak için.

İşte iki tür eşek. Birinin okudukları onları adam edemiyor. Diğerinin yazdıkları işe yaramıyor.

Yani her ikisi de eşek kalmış.

Ha sırtı kitap yüklü eşek,
Ha eli kalem tutan eşek,
Hiçbir fark yok aralarında,
İkisi de eşek oğlu eşek!

Ha sahi, bu iki eşek arasında bir fark var mı? Bir fark bulursanız bana da söyleyin olur mu?

Muhammed Mücahid Okcu
www.muhammedmucahid.com