Namazsız Cumanız Mübarek Olsun!

namazsiz-cumaniz-mubarek-olsun.800x400

Durumdan haberi olan var mı? Halinden memnun olan? Manzara güzel görünüyor mu? Sanırım bu ve bu gibi sorulara verilecek tek cevap vardır. Bilmiyorum?

Bana sorsaydınız, durumdan haberim var, memnun değilim, manzara hiç de iyi gözükmüyor diye cevap verirdim. Belki de ketumluğum tutar ve sadece ESARETTEYİZ cevabını verirdim.

Camiler üç haftadır kapalı. Bu namazsız üçüncü Cuma. Bunun anlamını kaçımız biliyor acaba? Eğer bunu bilsek hiç böyle sakin olabilir miydik? Sanmıyorum, ya da bizi tutan ne?

Allah’ın dininin son peygamberi Muhammed Mustafa (s. a. v.) Medine’de İslam Devletini Cuma Namazı kılarak ilan etmişti. Fethedilen bir yerin İslam Toprağı olduğunu ilan için bir mescid inşa edilir ve cuma namazı ifa edilirdi. Bizler de gittiğimiz yeri minarelerden tanırdık.

Bugün minarelerimiz yine ayakta. Fakat korku zinciri ile bağlanmış. Sal’alar okunmuyor. Cuma namazları iptal edilmiş. Ve bizi küçücük bir silah ile evlerimize tıkmışlar.

“Tıkmışlar” sözü biraz ağır oldu değil mi? Her mahlukatın hür olduğu bir günde, evlerine hapsedilen sekiz milyar insanın esaretini daha nasıl açıklayabilirdim ki? Bu yüzden bana kızacak, küsecek ve gönül koyacak olanlarınız beni mazur görsünler. Ancak, ben bütün dünyaya gönül koymuşum, bunun hesabını kim verecek?

Bu gibi hadiseleri bir daha yaşamamak için ne yapmamız gerektiğini daha sonra ele alacağız, ama burada da bir iki kelam etmek yerinde olur.

Dünya bir Biyolojik Savaş yaşadı. Akla, hayale gelen her türlü kayba uğradı. Bakacak mıyız, yoksa olanlar için çaresizliğimize ağlayacak mıyız? Olanlara bön bön bakmayacağız, ama halimize bakıp ağlayacağız elbette. Kendimizi hesaba çekeceğiz. Hangi hata ve günahlardan dolayı musibetlere uğradığımızı kendi kendimize soracağız. Yetmeyecek, bu Koronavirüs Biyolojik Savaşını çıkararak dünya hakimi olma sevdası ile dünyaya kan kusturan devlet ve insanlardan hesap soracağız.

Bugün, evlerimizde oturup kıyameti beklemenin hiç bir anlamı yok. Virüsün musallat ettiği hastalığa karşı tedbir alıp gerekirse, evlerimize de kapanacağız. Lakin her aracı kullanıp Savaş Suçluları’nı bulup çıkaracak ve cezalarını kesecek gerekir.

Uçuk bir teklif yaptım değil mi? Kolay da gözükmüyor. Adamların 10 liralık bir virüs ile dünyayı esir alması ne kadar kolay ise, bütün dünya devletlerinin toplanıp savaş suçlularının hesabını görmesi de o kadar kolaydır. Mümkün olmayan hiçbir şey yok. Sadece zaman ve cesaret yerinde olsun.

Zaman, dünyanın en büyük devleti de olsa, hesap sormanın tam zamanı. Çünkü birilerinin çirkin hayaline kurban edilmiş bir dünya var. Kaybedilen ve süründürülen canlar, hayalleri, umutları çalınan insanlar, yok edilen ekonomik düzen ve diğerleri bizi cesaretlendiremiyorsa, daha hangi zulmü yaşamalıyız ki, cesaret kazanalım?

Hiçbir kardeşimin canını sıkmak, kimseyi karamsarlığa sevketmek istemem, ama işte size bugünkü son sözüm:

Namazsız Cumanız mübarek olsun!

Selam ve dua ile!..

Muhammed Mücahid Okcu
www.muhammedmucahid.com